W dokumentach archiwalnych zgromadzonych w zasobach szkolnych nie ma aktu założycielskiego Szkoły Podstawowej w Pogórzu. Dyrektor placówki z lat 1994-99 pani mgr Maria PRYCZKOWSKA poczyniła wiele starań, aby dotrzeć do źródła powołania szkoły. Aktu założycielskiego nie posiadają ani archiwa Pucka, Wejherowa czy też Gdańska. Z wywiadów przeprowadzonych z najstarszymi mieszkańcami Pogórza wynika, że szkoła musiała powstać pod koniec XIX wieku. Prawdopodobnie istniała także wcześniej, ale brak potwierdzenia tego faktu.

Archiwalne źródła pisane znajdujące się w szkole sięgają najdalej do marca 1945 roku i są kroniką założoną przez Stanisława KULIŃSKIEGO. Dokument ten o numerze Dz. IV. Nr 8 zatytułowany został „Kronika Szkolna. Publiczna Szkoła Podstawowa w Pogórzu, powiat morski”. Pierwszy wpis w kronice pochodzi z końca II wojny światowej i  informuje, że wojska niemieckie wycofują się, a wojska rosyjskie nacierają od strony Rumi. W wyniku zaciętych walk oddziały niemieckie zostają wyparte ze wsi Pogórze, a wycofując się dokonują spalenia szkoły. Fotografia zamieszczona poniżej przedstawia ruiny i gruzy Szkoły Podstawowej w Pogórzu w 1945 roku.