Natomiast od 1 września 1952 roku pracę w Pogórzu rozpoczęła nowa nauczycielka pani Teresa WILCZEK (urodzona 14.10.1934 roku, ukończyła w 1952 roku Państwowe Liceum Pedagogiczne w Oliwie).

W sierpniu 1953 roku rozpoczęła się budowa świetlicy przy szkole Podstawowej w Pogórzu. W budowę czynnie włączyli się mieszkańcy Pogórza, a inicjatorem czynu społecznego był Komitet Rodzicielski. Wpisy w kronice szkolnej pokazują jak bardzo zaangażowani byli okoliczni mieszkańcy .

Budowa świetlicy szkolnej posuwała się szybko do przodu. Archiwalne zdjęcia pokazują zaangażowanie mieszkańców.

10d

9 stycznia 1954 roku w nowej świetlicy odbyła się pierwsza choinka noworoczna, na którą licznie przybyli rodzice i starsza młodzież. Od tego czasu spotkania z okazji Świąt Bożego Narodzenia potocznie zwane „choinką” staną się stałym punktem w kalendarzu szkolnym.