Historia Szkoły

W dniu 1 września 1994 roku w wyniku konkursu funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Pogórzu powierzono pani Marii PRYCZKOWSKIEJ, która była absolwentką tej placówki.

Na zdjęciu inauguracja nowego roku szkolnego 1994/1995.

38

Dnia 17 września 1994 roku uczniowie ze szkoły w Pogórzu uczestniczyli w akcji „Sprzątanie Świata”. Klasa VIII sprzątała teren wokół pomnika w Kosakowie, klasa VII pojechała do Rewy, a najmłodsi uczniowie z klas V i VI sprzątali boisko i okolice szkoły.

39

40

Podczas kadencji pani Marii Pryczkowskiej rozpoczęły się prace nad nadaniem imienia szkole. Rodzice, Rada Pedagogiczna oraz Samorząd Uczniowski podjęli uchwałę o nadaniu szkole imienia kontradmirała Xawerego Czernickiego. Rozpoczęły się przygotowania do uroczystego nadania imienia. Rodzice własnym nakładem finansowym i pracą fizyczną wymalowali wszystkie izby lekcyjne. Do prac czynnie włączyli się uczniowie i pracownicy szkoły. Ogromnym wsparciem było działanie sponsorów i zarazem byłych uczniów Szkoły w Pogórzu :

– Wandy KRAUSE;
– Ryszard  i Alfred MIKLASZEWICZ;
– Zbigniew ILICKI;
– Antoni STRZELEC.

Uroczystość nadania imienia szkole odbyła się 16 października 1996 roku w rocznicę urodzin Xawerego Czernickiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. :

– bratanek kontradmirała Xawerego Czernickiego – mjr Antoni Czernicki;
– Kurator Oświaty i Wychowania – D. KLEDZIK;
– Dowództwo Centralnej Składnicy Marynarki Wojennej im. kontradmirała Xawerego Czernickiego;
– Wójt Gminy Kosakowo;
– Radni z Pogórza;
– emerytowani pracownicy szkoły;
– sponsorzy.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji kontradmirałą Xawerego Czernickiego, uczniów i pracowników szkoły. Nabożeństwo sprawował ksiądz proboszcz Zbigniew Walczak. Podczas uroczystości na froncie budynku szkolnego przymocowano marmurową płytę pamiątkową.

42

 odsłonięcie płyty pamiątkowej

43

uroczystość nadania imienia

44a

 relacja prasowa

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pogórzu pamiętają o swoim patronie i co roku na Święto Zmarłych odwiedzają grób Xawerego Czernickiego.

45

 uczniowie przy grobie Czernickiego

 Dnia 26 listopada 1998 roku z inicjatywy dyrektora szkoły pani Marii PRYCZKOWSKIEJ zawiązał się Społeczny Komitet Ufundowania Szkole Sztandaru, w skład którego weszły następujące osoby

Klemens BARANOWSKI – sołtys Pogórza i Suchego Dworu
Anna BOŻEK – przedstawiciel Rady Pedagogicznej (przewodnicząca komitetu)
Sylwester RADUCHA – przewodniczący Rady Rodziców
Dorota SMAKOSZ – przedstawiciel rodziców
Antoni STRZELEC – absolwent szkoły

Uroczystość przekazania sztandaru Szkole Podstawowej w Pogórzu odbyła się 14 maja 1999 roku. Aktu poświęcenia sztandaru dokonał ks. kanonik Zbigniew Walczak.

46

 przekazanie sztandaru

47

prezentacja sztandaru

Komenatrze wyłączone.

© 2015-2018 SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KONTRADMIRAŁA XAWEREGO CZERNICKIEGO W POGÓRZU :::::: wykonanie: Michał Dworakowski (.ncmedia)