Rok szkolny 1969/70 rozpoczyna się kolejnym wzrostem liczby uczniów. Warunki lokalowe panujące w szkole są bardzo trudne. Nauka odbywa się na trzy zmiany, a kierownictwo szkoły podejmuje działania w kierunku doprowadzenia do koniecznej rozbudowy. 12 października 1969 roku w szkole uroczyście obchodzono 26 rocznicę powstania Ludowego Wojska Polskiego. Na zdjęciach zaprezentowano sceny z opisywanego występu :

W grudniu 1969 roku dotychczasowy kierownik szkoły Józef LEW przeszedł na emeryturę. Obowiązki kierownika przeszły na pana Antoniego BRZOSTOWSKIEGO, który pełnił wcześniej funkcję zastępcy kierownika. Rok szkolny 1969/70 przyniósł spore zmiany w szkole na skutek włączenia Pogórza Dolnego do Gdyni i automatycznej zmiany rejonu szkoły dzieci tam mieszkających. Szacuje się, że blisko 400 dzieci przeniesionych zostało do szkół w Chylonii i Obłużu. Zmiany dotknęły także grona nauczycielskiego, którego spora część przeniesiona została do nowych placówek. W ten sposób częściowo rozwiązano problemy lokalowe szkoły. To z kolei spowodowało, że Szkoła Podstawowa w Pogórzu zaczęła liczyć się coraz bardziej w sferze lokalnej i w ogólnej klasyfikacji wszystkich szkół w powiecie zajęła 10. miejsce. W 1969 roku przy szkole rozpoczął działanie Uniwersytet Powszechny dla Rodziców, którego powstanie związane było z działalnością TKKŚ – Towarzystwa Krzewienia Kultury Świeckiej. Jedną z form działalności Uniwersytetu była popularyzacja świeckich obrzędów i obyczajów.