W roku szkolnym 1970/71 w szkole w Pogórzu rozpoczął działalność Samorząd Uczniowski. W tym też roku szkoła przeszła remont polegający na odmalowaniu pomieszczeń i wymiany stolarki okiennej. Nadal jednak problemem pozostała „ciasnota” i brak wystarczającej powierzchni do nauki. W miesiącach listopadzie i grudniu odbyła się frontalna wizytacja szkoły, której dokonała zastępca Inspektora Szkolnego  mgr Izabella GRUŹLEWSKA. Wyniki kontroli pokazały fatalne warunki lokalowe, ale jednocześnie ogromne zaangażowanie młodej kadry pedagogicznej.

Z początkiem roku szkolnego 1971/72 do budynku szkoły doprowadzona została woda, jednak nadal nie ma ubikacji i sanitariatów. Pomoce naukowe przechowywane są na korytarzu, gdyż każda wolna przestrzeń zamieniana jest w salę lekcyjną. Opisywany rok szkolny przyniósł również zmianę systemu nauczania z cztero- na trzyokresowy. Samorząd Uczniowski zaangażował się w zbiórkę funduszy na budowę pomnika Heweliusza w Gdańsku. W tym celu zorganizowana została loteria fantowa.

Po raz pierwszy zorganizowano w szkole Święto Sportu połączone z Dniem Dziecka. Uczniowie rywalizowali w wielu konkurencjach sprawnościowych w tym : dwa ognie usportowione, piłka ręczna i piłka nożna. Na zdjęciu prezentuje się drużyna piłki nożnej, która reprezentowała szkołę w rozgrywkach lokalnych,

W roku szkolnym 1973/74 przy szkole w Pogórzu powstał Szkolny Klub Sportowy „Posejdon”, którego opiekunem została pani Maria PRYCZKOWSKA. Zebrania klubu odbywały się co miesiąc, a za zebrane składki członkowskie dokonywano zakupu potrzebnego sprzętu sportowego. Członkowie Szkolnego Klubu Sportowego czynnie włączają się do wszelkich imprez sportowych organizowanych na terenie szkoły, gminy i powiatu. Nawiązana została współpraca z SKS-ami z Mostów i Dębogórza, która doprowadziła do zorganizowania wielu meczów. Na zdjęciu zwycięski mecz drużyny z Pogórza z reprezentacją Dębogórza :

W szkole działał również Zespół Wokalno – Muzyczny pod kierunkiem pana ŻUGIERA. Do roku 1974 zespół zdobył liczne osiągnięcia – dyplomy i wyróżnienia podczas eliminacji powiatowych w Pucku. Dodatkowo uczniowie biorą udział w akademiach okolicznościowych w szkole i środowisku lokalnym. Na zdjęciu skład zespołu wokalno – muzycznego z 1974 roku :