W  dniach 19-21 września 2001 roku  uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu: cała szkoła  wyjechała na trzydniową „Zieloną szkołę” do Garczyna. Dzieci uczyły się przyrody w lesie, wiedzę o porcelanie zdobywały w Fabryce Porcelany „Lubiana” i ćwiczyły sztukę czytania rozwiązując zagadki i krzyżówki.

Na następną „Zieloną szkołę” uczniowie wyjechali w następnym roku szkolnym do Nowego Sącza. Był to wyjazd tygodniowy. Zwiedzano Kraków, Nowy Sącz, Stary Sącz, Krynicę i Szczawnicę. To był ostatni wyjazd całej szkoły. W późniejszych latach organizowano takie wyjazdy na mniejszą skalę. Od roku 2010 tradycją stały się tygodniowe  „Zielone Szkoły” klas piątych: wyjazdy  do Orjan koło Wilna. Uczniowie zwiedzają Wilno, Troki, Kernave. Jest to okazja do „żywego” spotkania z historią Polski poprzez wizytę w Ostrej Bramie, na cmentarzu na Rosie i w muzeum Adama Mickiewicza. Klasy czwarte zaś od roku 2009 wyjeżdżają we wrześniu na trzydniowe spotkania integracyjne.

Na przełomie roku 2001/2002  powstała pierwsza strona internetowa szkoły. Jej twórcą była p. mgr Beata Wierzbicka. Pani Beata była administratorem tej strony do czerwca 2011 roku.

W kwietniu 2002 roku nasza szkoła pierwszy raz zorganizowała turniej sportowy „Mistrzowie Sportu Klas Młodszych” dla uczniów klas I – III ze szkół naszej gminy. Pomysłodawcą imprezy była p. mgr Aleksandra Salamon. Sportowe zabawy tak się podobały dzieciom, że turniej na stałe wszedł do kalendarza imprez międzyszkolnych naszej gminy.

13 grudnia 2002 roku  Edukację Europejską zaczęto realizować metodą projektu. Tego roku uczniowie poznawali Szwecję, jej kulturę, zwyczaje i sławnych ludzi.

Zajęcia tak się spodobały, że Edukację Europejską wprowadzono na stałe do Programu Wychowawczego Szkoły. W kolejnych latach poznawano :

12 lutego 2003 roku Szkoła przeżywała swój wielki dzień. Dzięki staraniom pani dyrektor Elżbiety Czaja dobudowano i oddano do użytku uczniom nową, piękną bibliotekę. Poprzednie pomieszczenie biblioteczne było małe i z trudem mieściło szkolny księgozbiór. Nowa biblioteka pozwala na rozstawienie półek z książkami tak, aby był do nich wygodny dostęp. Jest również miejsce na zorganizowanie czytelni. Biblioteka została uroczyście otwarta przez panią Dyrektor i Wójta Gminy Kosakowo  p. Jerzego Włudzika.