7 października 2000 roku pierwszy raz zorganizowano jesienne Święto Pieczonego Ziemniaka. Jego pomysłodawcą i głównym organizatorem była p. mgr Marzenna Dettlaff. Przybrało ono postać festynu rodzinnego i taką formę utrzymało przez wszystkie kolejne lata. Każde święto ma swoją tematykę: morze, cyrk, baśnie, piraci, Indianie, Kubuś Puchatek i przyjaciele, dary jesieni…

Powstał  Mały Samorząd, który działał przez 4 lata. Wydawał co miesiąc gazetki szkolne, organizował dla wszystkich klas młodszych różnorodne imprezy , m. in. Andrzejki, Powitanie Wiosny. Jego opiekunem  była p. mgr Marzenna Dettlaff.

24 listopada 2000 roku , po rocznym przygotowaniu pani dyrektor  mgr Elżbieta Czaja podpisała Deklarację przystąpienia do „Sieci Szkół Promujących  Zdrowie”. W ramach akcji przeprowadzono wiele lekcji, konkursów, zajęć feryjnych i ćwiczeń   by uczniom przybliżyć ideę dbania o własne zdrowie.

W grudniu 2000 roku rozpoczęto tradycję Kiermaszy Świątecznych. Uczniowie razem z wychowawcami i przygotowali piękne prace, które zakupili rodzice. Tego roku pieniądze zbierano na rozwój pracowni komputerowej. W następnych latach do akcji włączali się również rodzice ofiarując na kiermasze wiele pięknych prac.

W tym roku rozpoczęto również program edukacji regionalnej realizowany przez nauczycieli na lekcjach i p. mgr Emilię Kulę na zajęciach Koła Kaszubskiego. Uczniowie pod kierownictwem p. Emilii przygotowali wiele występów, wzięli udział w konkursach szkolnych, gminnych i międzyszkolnych.

Kwiecień 2001 został ogłoszony „Miesiącem Dobroci dla Zwierząt”, Szkoła przystąpiła do kolejnej wieloletniej tradycji zbierania pieniędzy i darów dla „Ciapkowa”.