Od 1 maja 1947 roku pracę w pogórskiej szkole rozpoczął trzeci nauczyciel – Andrzej STEFAŃSKI. W roku szkolnym 1947/1948 liczba dzieci w szkole wynosiła 172 i były one podzielone na 5 klas.

W październiku 1947 roku odnowiono zniszczoną przez działania wojenne sieć elektryczną. W szkole rozbłysły żarówki elektryczne, można było organizować naukę wieczorami dla starszej młodzieży.

Od samego początku swojego istnienia Komitet Rodzicielski skupiał się na pozyskiwaniu funduszy materialnych i finansowych potrzebnych do dokonania niezbędnych prac remontowych. Upragnione prace remontowe zakończyły się zimą 1948 roku i dzięki temu szkoła posiadała trzy izby lekcyjne.

Rok szkolny 1947/1948 obfitował w liczne wydarzenia : rodzice zostali zaproszeni do wzięcia udziału w lekcjach pokazowych, a 23 czerwca 1948 roku „Film Polski” wyświetlił w szkole po raz pierwszy bajki dla dzieci. Pod koniec roku szkolnego zawiązany został Komitet Radiofonizacji Szkoły, który rozpoczął zbiórkę środków finansowych. 5 listopada 1948 roku w szkole zainstalowano wymarzony radioodbiornik typu „AGA” nr 017298. Od tego momentu możemy przeczytać o tym, że uczniowie wysłuchiwali wystąpień poszczególnych ministrów oświaty.

Rok szkolny 1948/1949 rozpoczął się 1 września, szkoła w Pogórzu liczyła 176 uczniów podzielonych na 5 oddziałów. W szkole powstała biblioteka, która zmagała się problemami braku książek. Podejmowano wiele akcji, które miały przyczynić się do poprawy sytuacji i tak w październiku 1948 roku dzieci ze szkoły w Pogórzu wzięły czynny udział w zbieraniu nasion buku. Zebranych zostało około 160 kg, za które szkoła otrzymała 8 tysięcy złotych. Za pieniądze te zakupiono dla dzieci książki do biblioteki w liczbie około 80.

Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Pogórzu systematycznie powiększało się. Od dnia 15 stycznia 1952 roku pracę w placówce rozpoczął pan Kazimierz MIOTK (urodzony 28.02.1932 roku w Połczynie powiat morski, który w 1950 roku ukończył Szkołę Ogólnokształcącą Licealną w Pucku).