WYCIECZKA DO LONDYNU

W dniach 24 i 25 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy językowej IIE, matematycznej IIB oraz artystyczno-językowej IIIE pod opieką p. M. Stenki, p. A. Król i przewodnika p. P. Orłowskiego wzięli udział w wycieczce do Londynu, jednej z najciekawszych stolic świata. Po mieście przemieszczaliśmy się świetnie rozwiniętą siecią metra oraz londyńskimi autobusami. Dzieci szybko opanowały niełatwą sztukę przemieszczania się między peronami i wkładania biletu do bramki podczas wychodzenia z metra.

Pierwszego dnia wycieczki zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc i zabytków. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zobaczenia jednego z najważniejszych symboli stolicy Imperium Brytyjskiego, Twierdzy Tower of London, która na przestrzeni lat służyła za zamek królewski, więzienie, plac egzekucji, arsenał broni, jak również jako skarbiec klejnotów królewskich. Przeszliśmy przez jeden z najpiękniejszych zwodzonych mostów na świecie, most Tower Bridge, podziwiając wspaniały styl gotycko- wiktoriański, w którym został zbudowany. Nasze oko przyciągnął ciekawy architektonicznie budynek City Hall, całkowicie pokryty szkłem, służący jako siedziba władz Londynu. Bardzo ciekawy wizualnie wydał nam się również wieżowiec The Shard, jeden z najwyższych w Europie. Uczniowie zobaczyli też i usłyszeli historię o olbrzymim krążowniku HMS Belfast z czasów II wojny światowej. Pan przewodnik pokazał i opowiedział nam ciekawostkę na temat London Bridge, który w średniowieczu był budowlą murowaną ze sklepami i budynkami. Przechodziliśmy też koło jednego z najstarszych teatrów w Londynie, The Globe Theatre. Następnie spędziliśmy około 2 godzin w Muzeum Historii Naturalnej, gdzie oglądaliśmy fascynujące kolekcje największych i najrzadszych zwierząt na świecie w naturalnych rozmiarach. Niewątpliwie dużą atrakcją dla naszych uczniów był  zakup pamiątek na jednej z najbardziej ruchliwych ulic w Europie, Oxford Street. Wieczorem przeszliśmy Plac Leicester, aby dotrzeć do Placu Piccadilly Circus i poczuliśmy jego prawdziwy klimat dzięki charakterystycznym neonowym billboardom. Zwiedziliśmy również chińską dzielnicę West End, Chinatown. Późnym wieczorem dotarliśmy do dworca kolejowego King’s cross , który mieści się w dużym budynku z cegły. Fani Harryego Pottera zakupili sobie pamiątki w sklepie i sfotografowali się przy  symbolicznej tabliczce z napisem Peron 9 i ¾. Do pensjonatu dotarliśmy autobusem około północy.

Drugiego dnia spacerowaliśmy w jednym z  najstarszych królewskich parków, położonym koło Pałacu Buckingham. Z mostku nad jeziorem fotografowaliśmy z jednej strony rezydencję królewskiej rodziny, a z drugiej London Eye. Przeszliśmy pod Pałac Buckingham, gdzie zobaczyliśmy uroczystą zmianę warty królewskiej, a następnie koszary kawalerii królewskiej. Podziwialiśmy jeden z najbardziej znanych kościołów anglikańskich w Wielkiej Brytanii, Katedrę Św. Pawła. Ostatnim punktem naszego zwiedzania był Pałac Westminsterski, który obecnie służy jako miejsce posiedzeń obu izb parlamentu. Mieliśmy okazję wejść do środka i posłuchać obrad na temat edukacji w Izbie Gmin. Było to niewątpliwie interesujące doświadczenie dla nas wszystkich.

Podczas pobytu w Londynie dzieci miały okazję skosztować tradycyjnej brytyjskiej potrawy, tzw. full English breakfast:   jajecznicy, bekonu, kiełbasek, jajek sadzonych i na twardo, omletów, naleśników, fasoli w sosie pomidorowym, pieczarek, hashbrown (smażonych ziemniaków), pomidorów (świeżych i pieczonych), ogórków, tostów, dżemu, jogurtów owocowych, płatków z mlekiem, soków owocowych, kawy i herbaty.

Mając do dyspozycji dwa dni zwiedziliśmy najważniejsze londyńskie zabytki i atrakcje. Wrażenia z naszej wycieczki z pewnością pozostaną niezapomniane.

Agnieszka Król

FB_IMG_1525374308679

20180425_114348

20180424_132704

20180425_110959

Komenatrze wyłączone.

© 2015-2018 SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KONTRADMIRAŁA XAWEREGO CZERNICKIEGO W POGÓRZU :::::: wykonanie: Michał Dworakowski (.ncmedia)