W dniach 16-23.10.2016r. nasza szkoła już po raz drugi przyłączyła się do kampanii Fundacji Dobre Życie „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia”.
Jesteśmy szkołą promującą zdrowie, dlatego właściwe odżywianie oraz promowanie zdrowego stylu życia jest priorytetem w wychowaniu i edukacji naszych uczniów. Nie mogło więc i tym razem nas zabraknąć! O przystąpieniu do kampanii poinformowaliśmy rodziców i dzieci oraz społeczność lokalną, zamieszczając wiadomość na szkolnej stronie internetowej oraz na portalu społecznościowym Facebook. W szkole wywieszone zostały plakaty dotyczące tego projektu, które wykonała dla nas mama jednego z uczniów.
W ciągu tygodnia dniach dzieci z klas młodszych na zajęciach z wychowawcami poznały piramidę zdrowia, przypominały sobie zboża, z których robiony jest chleb. Obejrzały filmy edukacyjne związane z historią chleba czy sposobem jego wypieku w domu i piekarni. Poznały przysłowia o chlebie. Rozmawiały na temat zdrowego chleba pieczonego na zakwasie. Poznały dawne zwyczaje związane z chlebem, które są już teraz coraz mniej kultywowane: kreślenie znaku krzyża przed krojeniem pierwszej kromki, całowanie chleba, który upadł na ziemię itp. Mówili o znaczeniu zdrowego jedzenia – przetworach, które przynieśli do szkoły, a które zostały przygotowane przez mamy i babcie. Nie zabrało więc: powideł, ogórków kiszonych, dżemów i miodu z pasieki od dziadka. Rozmawiali o znaczeniu drugiego śniadania dla zdrowia i efektywnego uczenia się. Tworzono ciekawe prace plastyczne: rodzaje pieczywa, czapeczki piekarczyka. Rozwiązywano zagadki, rebusy związane z produkcją chleba, nazwami pieczywa, itp. Uczniowie z kilku klas 0-III w grupach wykonali własne piramidy zdrowia z materiałów papierniczych, natomiast dzieci z klas drugich – obrazkową historyjkę o produkcji chleba. Przeprowadzono też wśród dzieci i rodziców ankietę dotycząc chleba.
Przez cały czas trwania projektu uczniowie przygotowywali wspólnie z nauczycielami i rodzicami kanapki. Piekli pizzę i ciasteczka zbożowe… a po szkole rozchodził się piękny domowy zapach. Uczyli się również prawidłowo nakrywać do stołu.
Dzieci przebywające w świetlicy szkolnej również włączyły się w realizację zadań projektu. Wspólnie z nauczycielami piekły zdrowe, wieloziarniste bułeczki, pisały wierszyki, przepisy i rymowanki o chlebie, wykonały ciekawe prace plastyczne.
Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia stał się dla trzecioklasistów świetną okazją, aby obejrzeć filmik w języku angielskim, który opowiadał o tym, jak powstaje chleb. Uczniowie otrzymali przepis na bananowy chlebek, który wspólnie tłumaczyli i wyjaśniali poszczególne polecenia. Dzieci obiecały, że w domu wraz z rodzicami wypróbują nowy przepis. Oby tylko uczniowie dobrze zapamiętali znaczenie nowych słówek! 😉 Zaś uczniowie klas starszych na języku angielskim obejrzeli film animowany, który prezentował przepis na chleb. Na podstawie poznanego słownictwa wykonali plakaty prezentujące recepturę dotyczącą pieczenie chleba w domu.
Przez cały tydzień ksiądz i pani katechetka włączyli się aktywnie do realizacji zadań projektu. Dzieci oglądały film pt.” Jezus- chleb z nieba” i „ Jezus z Nazaretu- cudowne rozmnożenie chleba”, przypomniały sobie wydarzenia ze Starego Testamentu o wędrówce Narodu Wybranego po pustyni- codzienne karmienie „ manną”, czyli chlebem z nieba oraz z Nowego Testamentu- cudowne rozmnożenie chleba na pustyni dla 5000 osób. Rozmawiano o ustanowieniu Eucharystii- chleba, którym jest Jezus, a którego nam nigdy nie zabraknie. Przy akompaniamencie gitary uczniowie śpiewali z księdzem piosenkę pt. „ Panie dobry jak chleb”. Podczas zajęć religii wspólnie odmawiano modlitwę „ Ojcze Nasz”- „ chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”.
Od środy 19.10.2016r. uczniowie mogli oglądać wystawę dawnego sprzętu domowego. Eksponaty zostały wypożyczone z prywatnego Muzeum „ Pod dębami” w Kazimierzu od Państwa Dzięgielewskich. Dzieci miały okazję „ przenieść się w czasie”, kiedy ich babcie i prabacie przygotowywały jedzenie dla swojej rodziny.
Również w środę jedną z klas pierwszych odwiedził pan Łukasz, wujek jednego z uczniów. Zrobił uczniom dużą niespodziankę, gdyż okazało się, że jest szefem kuchni. Przybył do klasy, aby opowiedzieć o pieczeniu chleba. Pan Łukasz przyniósł ze sobą różne produkty: mąkę, masło, oliwę, jajka, wodę, sól, cukier, drożdże oraz różne nasiona. Uczniowie wspólnie wrzucali odmierzone produkty do maszyny piekącej chleb. Kiedy wymieszała ona wszystkie składniki, dorzucono nasiona i po chwili chleb zaczął się piec. W tym czasie dzieci przygotowały pyszne bułeczki. Każdy mógł dodać do nich ziarna które lubi. Jedni wybierali sezam i dynię, inni nasiona słonecznika. Gdy je wyrobiono, chwilę poczekano, aż urosną. Wtedy mama Kuby zabrała je do domu i upiekła w piekarniku. Na następnej lekcji były już gotowe. Okazało się, że chleb także się upiekł. Wszyscy z apetytem zajadali się zrobionymi własnoręcznie zdrowym pieczywem, które posmarowano „swojskimi” powidłami.
W czwartek 20.10.2016r. klasy młodsze odwiedził szczególny gość- pani bibliotekarka z Gminnej Biblioteki w Kosakowie. Przeczytała uczniom bajkę o chlebie. Opowiadania o chlebie czytali również rodzice jednej klas zerowych.
Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia stał się dla trzecioklasistów świetną okazją, aby obejrzeć filmik w języku angielskim, który opowiadał o tym, jak powstaje chleb. Uczniowie otrzymali przepis na bananowy chlebek, który wspólnie tłumaczyli i wyjaśniali poszczególne polecenia. Dzieci obiecały, że w domu wraz z rodzicami wypróbują nowy przepis. Oby tylko uczniowie dobrze zapamiętali znaczenie nowych słówek! 😉
Udział w kampanii tak bardzo zaangażował uczniów, rodziców i nauczycieli, że postanowiliśmy projekt TYDZIEŃ DOBREGO CHLEBA na stałe włączyć do Kalendarza Imprez Szkolnych, bo zdrowie jest bezcenne!
szkolny koordynator: Marzenna Dettlaff
© 2015-2018 SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KONTRADMIRAŁA XAWEREGO CZERNICKIEGO W POGÓRZU :::::: wykonanie: Michał Dworakowski (.ncmedia)