Od 28 września do 2 października br. nasi gimnazjaliści wzięli udział w historycznym XII Rajdzie Szlakiem Żołnierzy Wyklętych Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” mjr. Józefa Kurasia „Ognia”, który od 12 lat obywa się na Podhalu i w Gorcach.
Rajd ten upamiętnia partyzantów największego zgrupowania na Podhalu i ich dowódcę mjr. Józefa Kurasia „Ognia”.
Realizując zadania rajdu, unikając „obław” i „pułapek”, nasi uczniowie rywalizowali z 12 innymi patrolami z całej Polski. Przez trzy dni rajdu pokonali oni, wraz z opiekunami p. Tadeuszem Lechem i p. Karolem Karczyńskim, nauczycielami historii i wiedzy o społeczeństwie, trasę 60 km po górach przy przepięknej pogodzie, w malowniczych górskich pejzażach. Wiodła ona przez Zakopane, Gubałówkę i Butorowy Wierch, Stary i Nowy Targ.
Kim był Józef Kuraś, patron rajdu? To góral, urodzony w Waksmundzie, żołnierz 1 pułku Strzelców Podhalańskich Korpusu Obrony Pogranicza w 1939 r. W konspiracji w Konfederacji Tatrzańskiej, w AK i w BCh.
W sytuacji, gdy legalne czynniki państwowe znalazły się w konspiracji i poza granicami, a władza zostaje przejęta przez siły okupacyjne, to partyzantka pełni funkcję strażnika reguł i więzów wspólnotowych. Partyzanci atakowali więc niemieckie urzędy, posterunki policji i żandarmerii, punkty kontyngentowe. Wykonywali też wyroki śmierci na konfidentach i zdrajcach narodu z „Goralenvolk” oraz na pospolitych przestępcach. Oddział Kurasia prowadził też akcje przeciwko kolaborującym wówczas z Niemcami Słowakom. 29 czerwca 1943 Niemcy, paląc jego dom, zamordowali mu ojca, żonę i dwuletniego synka. Przyjął wtedy pseudonim „Ogień”.
Obwiniony przez przełożonych z AK o opuszczenie posterunku w Ochotnicy przeszedł w maju 1944 do Batalionów Chłopskich. W styczniu 1945 r. przeprowadził przez góry pododdziały Armii Czerwonej, umożliwiając oskrzydlenie Nowego Targu. W 1945 r. wstąpił do MO i był przez kilka tygodni szefem Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nowym Targu. Wkrótce przekonał się, że wyczekiwana Polska nie jest niepodległa. „Ogień” z dużą częścią podkomendnych powrócił „do lasu”. Zgrupowanie „Błyskawica” liczyło blisko pół tysiąca „leśnych”. 18 sierpnia 1946 r. Kuraś przeprowadził akcję rozbicia więzienia w Krakowie; uwolniono kilkudziesięciu żołnierzy WiN i NSZ.
W 1946 r. Kuraś wysłał list do Bolesława Bieruta, przewodniczącego KRN: „Oddział Partyzancki „Błyskawica” walczy o Wolną, Niepodległą i prawdziwie demokratyczną Polskę. Walczyć będziemy tak o granice wschodnie, jak i zachodnie. Nie uznajemy ingerencji w sprawy wewnętrzne Państwa Polskiego”. „Ogniowcy” obwieścili mieszkańcom Gorców: „Walczyliśmy o Orła, teraz o koronę dla Niego. Hasłem naszym Bóg, Ojczyzna, Honor”. 21 lutego 1947 „Ogień” wraz z grupką podkomendnych został otoczony przez KBW. Nie ma swojego grobu.
Rajd jego imienia organizuje krakowski oddział IPN wraz ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen.