NIESPODZIANKA GIMNAZJALISTÓW

Nie lada niespodziankę przygotował samorząd uczniowski z jego przewodniczącym Kamilem Radzikowskim, pracujący pod kierunkiem p. Adama Popa, wszystkim nauczycielom i pracownikom administracyjnym naszej Szkoły w przeddzień przypadającego 14 października Dnia Edukacji Narodowej.

Otóż uczniowie oddziałów gimnazjalnych wystawili specjalnie na tę okazję wypieczony okazały tort. Na każdej z przerw lekcyjnych serwowali więc słodki poczęstunek i kawę. Były też życzenia.

Dzień Edukacji Narodowej został ustanowiony na pamiątkę powołania przed prawie 250 laty Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszego ministerstwa, pod którego pieczą znalazła się edukacja od uniwersytetów po szkoły elementarne.

Medal jej imienia, czyli Medal KEN, jest dzisiaj jednym z najwyższych i najbardziej prestiżowych odznaczeń przyznawanych nauczycielom za ich pracę.

Czym była Komisja Edukacji Narodowej?

Powołanie Komisji Edukacji Narodowej 14 października 1773 r. przez Sejm nastąpiło w chwili, gdy król Stanisław August Poniatowski, wraz ze współpracownikami, starał się unowocześnić rozległy kraj. Reforma systemu oświaty swoim zasięgiem objęła dwa uniwersytety, kolegia, czyli szkolnictwo średnie, prowadzone wtedy przez zakony nauczające pijarów i jezuitów oraz szkolnictwo elementarne.

Do świadomości władcy i możnych oraz – jak dzisiaj byśmy powiedzieli – „intelektualistów” epoki dotarła wówczas myśl, że droga do suwerennego, silnego państwa wiodła i wiedzie przez reformę ustroju, sprawną administrację, silną gospodarkę, armię i edukację.

Niestety, ingerencja trzech sąsiednich państw położyły kres reformom.

Dzień Edukacji jest świętem wszystkich pracowników oświaty.

Marzena Korzeniewska

IMG_20171013_084731

 

IMG_20171013_084431

 

IMG_20171013_080603

Komenatrze wyłączone.

© 2015-2018 SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KONTRADMIRAŁA XAWEREGO CZERNICKIEGO W POGÓRZU :::::: wykonanie: Michał Dworakowski (.ncmedia)